ABGINEH PHOTOGRAPHIC STUDIES INSTITUTE

موسسه مطالعات عکاسی آبگینه

عکاسی طبیعت در بهار

ابراهیم بهرامی 

 

 

 

        با فرارسیدن فصل بهار ، طبیعت از لباس سفید خود بیرون می آید و جامة سبز به تن می کند . شکوفه ها به آرامی خود را از میان ساقه های ترد و ظریف درختان بیرون می کشند و جوانه ها نیز از میان خاکهای مرطوب سر برمی آورند . کوهستانها به گلستانی پر از گلهای وحشی رنگارنگ تبدیل می شود و گلهای زرد در میان چمنهای سرسبز دشتها جلوه ای خاص به طبیعت بهار     می بخشد . پرندگان که از مناطق  گرمسیر باز می آیند سکوت سرد زمستان را می شکنند و ترنم عشق و طراوت سرمیدهند .                              

    بهار همانطور که فصل تجدید حیات نامیده می شود ، جان تازه ای نیز به عاشقان طبیعت می بخشد ، تا همراه با طبیعت به تجدید روحیة خود بپردازد .امروزه دوربین عکاسی که اغلب همراه این مسافران طبیعت است بعنوان یکی از وسایل ضروری در ثبت این لحظات پرخاطره اهمیت ویژه ای یافته است و استفادة صحیح و آگاهانه از آن می تواند تصاویر زیبا و بیاد ماندنی بیافریند .طبیعت در فصل بهار از تنوع رنگی بسیاری برخوردار است و لذا تهیه عکسهای رنگی در این فصل از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار خواهد بود همانطوریکه استفادة آگاهانه از عناصر بصری و زیبایی شناسی تصویر نقش مهمی در ارائه یک عکس خوب دارد چگونگی ثبت تصویر در بخش فنی آن نیز دارای اهمیت است .عکاسی از این موقعیت ها با فیلم اسلاید بهترین کیفیت را ارائه می دهد این فیلمها بدلیل حساسیتی که در نوردهی و اصلاح کلوین نور دارند بیشتر توسط عکاسان حرفه ای ویا برای مصارف خاص استفاده می شود ولی عکاسان علاقمند ترجیحاً از فیلم رنگی « نگاتیو » و یا دوربین های دیجیتال در ثبت این زیبایی ها بهره می جویند .فیلمهای نگاتیو با حساسیت 100 ISO  معمولاً جوابگوی عکاسی در محیط های بازو آفتابی هستند ولی بهمراه داشتن فیلمهایی با حساسیت های     200 , 400 ISO   به عکاس کمک می کند در شرایط مختلف جوی از دیافراگمهای بسته تری استفاده کند تا از عمق میدان تصویر کاسته نشود.  

 

دوربین های 35 م م اغلب دارای یک لنز نرمال با فاصله کانونی 50 mm    هستند که زاویه ای مطابق دیدچشم انسان دارند . این دوربینها می توانند با تغییر لنز خود زاویه دید راتغییر دهند . لنزهای واید که فاصله کانونی کمتر از  50 mm   دارند مانند 24, 28, 35 mm       می توانند در عکاسی از مناظر،چشم اندازهای وسیع و نیز ثبت موقعیتهایی که بدلیل محدودیت مکانی توسط لنزهای نرمال امکان پذیر نیست به کمک عکاس بیایند . از لنزهای تله با فاصله کنونی بیش از 50 mm    مانند 80,135,200 mm      نیز می توان برای عکاسی از موضوعات دور و حیوانات در محیط طبیعت سود جست . لنزهای زوم که ترکیبی از لنزهای واید ، نرمال و تله هستند  مانند  35-70 mm و   35-300 mm به عکاس این امکان را می دهد تا بدون تعویض لنزهای متعدد موضوع مورد نظر رابا فاصله کانونی دلخواه عکاسی کند . لنزهای ماکرو ، عدسی های کلوز آپ و ( تیوپ های افزاینده فاصله کانونی ) امکان عکاسی از موضوعات بسیار کوچک مانندحشرات ، گلهاو گیاهان کوچک را به عکاس می دهد .

فیلترها از جمله وسایل جانبی هستند که بر روی لنزها تعبیه می شوند و استفاده آگاهانه از آن می تواند در ارتقای کیفیت تصویر نقش مهمی ایفا کند مهمترین فیلترهایی که در عکاسی از طبیعت کارایی زیادی داشته و در تغییرات شرایط جوی بسیار موثرند عبارتند از:         ( فیلتر UV    برای جذب اشعه ماورای بنفش ) ـ ( فیلتر   Skylight جاذب نور آبی ناخواسته در محیط های باز ) ـ ( فیلترPL   پولاریزه   برای حذف انعکاسات و افزایش کیفیت تصویر ) ـ ( فیلتر  ND  برای کاهش نور و استفاده خلاقه در کم کردن عمق میدان یا پایین آوردن سرعت شاتر و محو کردن موضوعات مانند آبشارها و اجسام در حال حرکت )

در بهار می توان از موضوعات مختلفی عکاسی نمود از جمله « آب جاری رودخانه ها در کنار گیاهان ، شکوفه ها و درختان ، جلبک های تنیده بر ریشه ها، ‌گلهای وحشی روییده در کنار تخته سنگها و چمنزارهای سرسبز ، قطرات آب و شبنم بر روی گلها و گیاهان و برجستگی ابرهای بهار در چشم اندازهای وسیع .

شما هم :

پنجره هایتان را باز کنید ، بوی نم باران و ، سبزه ، علف و گل را استشمام کنید ، گوشهایتان را برای شنیدن نغمه های پرندگان ، صدای آبشارها و رودخانه ها آماده کنید ، دوربین خود را به شانه بیاندازید و آنگاه بهمراه نسیم بهاری رهسپار طبیعت شوید و لحظات زیبای آن را به تصویر بکشید .     

تاریخ ارسال: 1382/01/31 ساعت 06:23 ق.ظ
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد